6.1: Bárahisstávvalvearbbat

6.1: Bárahisstávvalvearbbat

Ulikestavelsesverb: Presens

Ulikestavelsesverb har vanligvis tre stavelser i infinitiv, og ender på -it.  De har ikke stadieveksling eller diftongforenkling i stammen, men de har andre personendelser enn liksestavelsesverb. Vokalen i tredje stavelse veksler under bøyninga.  Vanlige ulikestavelsesverb er muitalit, dárbbašit og geavahit. Mii– og sii-formene har lik bøyning.

Muitalit: Mun muitala-n muitalusa.
Dárbbašit: Doai dárbbaš-eahppi veahki.
Geavahit: Soai geavah-eaba dihtora.
Guldalit: Mii guldal-it radio. Sii maid guldal-it radio.
Veahkehit: Moai veahkeh-etne boarrásiid.
Boradit: Son borada.

Imperativ og nektelse:

Ulikestavelsesverb har en kort nektelsesform og imperativ for don. Formen finner man ved å ta bort endelsen –it i infinitiv. Da står man igjen med en form på to stavelser, som slutter på en konsonant, f.eks dárbbašit > (ii) dárbbaš. Vanligvis beholder man samme konsonant som i infinitiv. Husk at i leat-verbet er nektelsesform og imperativ ulik, nemlig leat og  leage.

Muitalit: In muital oktiige.
Veahkehit: Veahket mu!
Leat: Leage nu siivui!
Čohkkedit: Ale čohkket diesa!
Gávppašit: Ean gávppaš dien gávppis.
Leat: Soai eaba leat boahtán.

 

   Jorgal dán siiddu ovdamearkkaid iežat gillii.

Teavsttat:     Ánin Dánin s. 34 ja 44 ja          jietnafiila s. 44

 

Guldal ja jievžžat vearbbaid sojaheami

 

word  

  1. Hárjehus: bárrastávvalvearbbat
  2. Hárjehus: guvttiid lohku 1
  3. Hárjehus: guvttiid lohku 2


Hárjehala Morfain: Bárahisstávvalvearbbat, preseansa

 

Loga eambbo:

Preseansa

Biehttaleapmi

Imperatiiva

Vearbbaid máddagat

Boahtte ceahkki: Ceahkki 6.2

 

This entry was posted in UiT oahpaheaddji. Bookmark the permalink.