5.2: Girjjat vierca

5.2: Girjjat vierca

  Girjjat vierca – teakstanlávllan

 

Lei áhkus dolin girjjat vierca  vierca
Dillon dállon girjjat vierca.
Oktii ba vierccas lei meahccái miella
Dillon dállon meahccái miella.
Doppe dan gávnnai ránes gumpe.
Dillon dállon ránes gumpe.
Áhkkui fal guđii čorvviid ja gaccaid.
Dillon dállon dillon dállon.

(Tradisjonell regle)

I regla er forskjellen mellom akkusativ og nominativ viktig for forståelsen. Oversett den til norsk.

Hárjehala akkusatiivva: Morfa C

 

Loga Ánin Dánin s 14-17 ja oza substantiivvaid nominatiivvas ja akkusatiivvas.

 

Hárjehus nom vs. akk 2

 

đ-jietna

Sáhttá leat buorre hárjehallat đ-jiena.

Guldal jietnafiilla – Ánin Dánin girji s. 28. Jievžžat (herme) sániid.

 

Dehálaš sánit:

  • nođđu (nøste), láigenođđu (garnnøste)
  • láđđi (klede)
  • nađđa (håndtak)
  • ođđa (ny)
  • gođđá (hun strikker/vever)
  • ákšus  lea (øksa har)
  • vuollá (han spikker)
  • máhtu – máđut (mark)
  • geahččá – (den ser på)

Guldal jietnafiilla ja oza akkusatiivvaid. 5 cealkagis lea objeakta mii lea akkusatiivvas.

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in SAM1031 and tagged , . Bookmark the permalink.