5.1: Akkusatiiva

5.1: Akkusatiiva

Akkusativ er den formen som brukes for objekt i setningen. På norsk skiller man også mellom subjekt og objekt i personlige pronomener. Subjektspronomener er for eksempel ‘jeg’ og ‘du’. Objektspronomener er ‘meg’ og ‘deg’: Jeg kommer fra Kirkenes. Ser du meg?  Dette skillet har samisk i både substantiv og pronomen. Eksempler: Mánná čierru. Eadni jeđđe máná. (Barnet gråter. Mora trøster barnet.)

I entall er det bare stadieveksling som skiller akkusativ fra nominativ. Akkusativ har svakt stadium. I flertall har akkusativ endelsen -id, mens nominativ har endelsen -t. Legg merke til at akkusativ og genitiv er helt like, både i entall og flertall.  Ord som slutter på -i har diftongforenkling i akkusativ flertall.

Uksa: Uksa lea gitta. Raba uvssa!
Goahti: Vákkis leat goađit. Oainnát go gođiid?
Girji: Hildus leat girjjit. Moai lohke girjjiid.
Gáffe: Gievnnis lea gáffe. Jugat go gáfe?
Gonagas: Gonagas boahtá. Oainnát go gonagasa?
Luohti: Dá leat čáppa luođit. Dovddát go dáid luđiid?

Tallordsfraser og akkusativ:

Legg merke til at tallordsfraser har samme form i akkusativ og nominativ. Det er bare tallordsfraser med okta som har forskjell:

  • Mus lea [okta gáhkku]. Láibbun dušše [ovtta gáhku].
  • Mus leat [golbma gáhku]. Láibbun [golbma gáhku].
  • Do lea [okta mánná]. Oainnán [ovtta máná].
  • Do leat [guokte máná]. Oainnán [guokte máná].


Jorgal dán siiddu cealkagiid iežat gillii.

 

Teavsttat:  Ánin Dánin s. 24 ja 37

Bárdni ja stállu

word   

  1. Hárjehala nominatiivva/akkusatiivva 1.
  2. Hárjehala nominatiivva/akkusatiivva 2.
  3. Hárjehala nominatiivva/akkusatiivva 3.
  4. Hárjehala nominatiivva/akkusatiivva Meahcis.

 

Hárjehala Morfain: Akkusatiiva

 

Loga eambbo:

Akkusatiiva

Objeakta

Lohkosánit ja substantiivvat

Boahtte ceahkki: Ceahkki 5.2

This entry was posted in UiT oahpaheaddji. Bookmark the permalink.