4.1: Genitiiva

4.1: Genitiiva

Genitiv brukes:

  • om den som eier noe: eatni biila (mors bil).
  • om ukedagene: Boađán bearjadaga. (Jeg kommer på fredag).
  • etter tallord: Mus leat golbma máná. (Jeg har tre barn).
  • foran postposisjoner: Manan eatni lusa. (Jeg går til mor).
  • etter preposisjoner: Gálán rastá joga. (Jeg vasser over elva).

Både entalls- og flertallsformen er i svakt stadium. Entall har ikke endelse, mens endelsen i flertall er -id. Ord som slutter på -i har diftongforenkling i flertall.

Mánná: Máná lávka lea skábes.
Mánnodat: Moai bohte mánnodaga.
Eadni: Eatni biila lea šiljus.
Viessu: Viesu-id duohken golgá johka.
Ealli: Son dovdá buot elli-id luottaid.
Duorastat: Mun hárjehalan duorastaga-id.
Girji: Ovllás leat golbma girjji.

Teavsttat:

Ánin Dánin s. 31 ja 50

Jorgal dán siiddu ovdamearkkaid iežat gillii.

 

Geahča Ánin Dánin s. 31. Muital nuppi studentii iežat fulkkiid namaid, omd. Mu eatni namma lea Elle.

word   Genitiiva-hárjehus

 

Hárjehala Morfain: Genitiiva

 

Loga eambbo:

Genitiiva

Substantiiva ja lohkosátni

Pre- ja postposišuvnnat

Boahtte ceahkki: Ceahkki 4.2

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.