4.2: Komitatiiva

4.2: Komitatiiva

Komitativ brukes

  • om instrument eller verktøy: Mun čálán pennain. (Jeg skriver med penn).
  • om den man gjør noe sammen med: Mánná stoahká etniin. (Barnet leker med mora).

Komitativ kan oversettes med ‘med’. Både entalls- og flertallsformen er i svakt stadium. Entallsendelsen er -in og flertallsendelsen er -iguin. Ord som slutter på -i, har diftongforenkling.

Sággi: Oahpaheaddji gođđá sákki-iguin.
Eadni: Elle diggo etni-in.
Biila: Sii vudjet biilla-iguin girdišilljui.
Sárá: Ovllá náitalii Sárá-in.
Gielká: Mánát čierastit gielkká-in.

 

   Jorgal dán siiddu ovdamearkkaid iežat gillii.

   Loga Ánin Dánin s. 14 ja 78 – ja guldal s. 14 jietnafiila

word    Komitatiivahárjehus

Hárjehala Morfain: Komitatiiva

 

Loga eambbo:

Komitatiiva

Komitatiiva-vearbbat

Boahtte ceahkki: Ceahkki 4.3

This entry was posted in UiT oahpaheaddji. Bookmark the permalink.