5.2: Girjjat vierca – HU

5.2: Girjjat vierca

  Girjjat vierca – teakstanlávllan

 

Lei áhkus dolin girjjat vierca
Dillon dállon girjjat vierca.
Oktii ba vierccas lei meahccái miella
Dillon dállon meahccái miella.
Doppe dan gávnnai ránes gumpe.
Dillon dállon ránes gumpe.
Áhkkui fal guđii čorvviid ja gaccaid.
Dillon dállon dillon dállon.

(Perinteinen loru)

Ymmärtämisen kannalta on tärkeä erottaa toisistaan genetiivi-akkusatiivi ja nominatiivi. Käännä loru suomeksi.

Loga Ánin Dánin s 14-17 ja oza substantiivvaid nominatiivvas ja akkusatiivvas.

 

Hárjehus nom vs. akk 2

 

Hárjehala akkusatiivva: Morfa C

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in Suopma and tagged , . Bookmark the permalink.