5.3: Bártni namma – HU

5.3: Bártni namma

Genetiivi

Genetiivi-akkusatiivi ilmaisee sekä omistamista että objektia, eli sitä mihin tekeminen kohdistuu.

Myös pronomineilla on genetiivi-akkusatiivimuoto, esim. mu (minun), su (hänen). Genetiivi ja akkusatiivi ovat siis samannäköisiä.

  • Dát lea ‘bárdni’. (nom.sg.) (Tämä on poika.)
  • ‘Bártni’ namma lea Daniel. (gen.sg.) (Pojan nimi on Daniel)
  • Mun dearvvahan ‘bártni’. (akk.sg.) (Tervehdin poikaa.)

Kysymyssanat ovat genetiivissä samassa muodossa kuin akkusatiivissakin: gean, geaid, goappá niihin myös vastataan genetiivi-akkusatiivissa.

  • Gean girji dát leat? Diet lea máná girji.
  • Goappá girji dát leat? Diet lea eatni girji.

Genetiivi-akkusatiivia käytetään myös 1 suurempien lukusanojen ja galle, máŋga, moadde kanssa. Tässä suhteessa genetiivi-akkusatiivi toimii siis kuten suomen partitiivi:

  • Mus leat guokte máná.
  • Galle máná dus leat?
  • Mus leat máŋga máná.


Myös postpositioiden/prepositioiden kanssa.

  • Girji lea beavddi nalde.

Loga grammatihkas genetiivva birra sámegillii, or in English.

Hárjehus genetiiva

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.