5.4: Sámi eatnan duoddariid – HU

5.4: Sámi eatnan duoddariid

Nuohtta ja teaksta: Áillohaš (Nils-Aslak Valkeapää)

1. Sámi eatnan duoddariid,
dan sámi máná ruovttu.
Galbma garra geađgegietkka,
liegga litna salla.

2. Vuoi dan guorba duoddara,
dan galbma garra guovllu.
Davvi geađge-, borgamáilmmi,
sámi mánáid ruovttu.

3. Biegga doalvu, biegga buktá,
duottar dat lea duottar.
Duoddar duohken, duoddar askkis,
sámiid salla dorvu.

4. Vuoi daid golle duoddariid,
daid jávrriid silba násttiid.
Sámi mánáid divrras ruovttu,
eallin náhpečoalli.

5. Sámi eatnan duoddariid,
dan sámi mánáid ruovttu.
Galbma garra geađgegietkka,
liegga litna salla.

Guldal YouTubas: Sámi eatnan duoddariid.

 

Lue teksti ja etsi substantiivit, jotka ovat genetiivi-akkusatiivissa. Huomaa, että paritontavuiset substantiivit saattavat menettää viimeisen vokaalinsa erityisesti postposition edellä: duoddara duohken sijasta duoddar duohken.

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in Suopma and tagged , . Bookmark the permalink.