SAM-1033 1.2: Modusat – Imperatiiva

1.2: Modusat – Imperatiiva

Verb kan også bøyes etter modus. Modus uttrykker talerens holdning til det som sies.

Nordsamisk har fire modus som kan uttrykkes ved  bøyning:

  • Indikatiiva: Mun jugan gáfe.
  • Imperatiiva: Juga gáfe!
  • Konditionála: Mun jugašin gáfe, jus livččii gohppu.
  • Potentiála: In dieđe jugaš go son gáfe obage.

Imperativ kalles også for bydeform, fordi imperativ brukes når man ber noen gjøre noe.

Alle personer har sin egen imperativform, også mun-personen. Imperativ for mun-formen er imidlertid lite frekvent.

Imperativ for første person uttrykker oppfordring. Imperativ for andre person uttrykker også oppfordring eller kommando. Imperativ for tredje person uttrykker ønske eller innrømmelse.

Mana ruoktot!
Lehkos dal nu!
Vuolgu ruoktot!
Boahtti sisa!
Muitalehkoska vaikko buohkaide! Mun goit in beroš.
Čállot váidaga!
Mannet dearvan!
Orroset dal doppe, go juo eai áiggo boahtit.

Nektende imperativ

Man kan også forby noen å gjøre noe, eller oppfordre til å la være. Da bruker man nekting. Nektelsesverbet har sin egen imperativ form: ale. Det er nektelsesverbet som er bøyd i imperativ. Hovedverbet skal være i indikativ, nektelsesform presens:

Alli čiero!
Ale biego duššiid!
Allot vuollán!
Alloska veahket, gal mii birget sudno haga!

Fader vår på nordsamisk:

Áhčče min
Don guhte leat almmiin
Basohuvvos du namma
Šaddos du dáhttu, movt almmis nu maiddái eatnama alde
Atte midjiide otná beaivvi min juohke beaivválaš láibámet
Ja atte midjiide min velggiideamet ándagassii,
nuvtgo mii ges ándagassii addit min velggolaččaidasamet
Ja ale doalvvo min geahččalusa sisa
Muhto beastte min bahás eret
Dasgo du lea riika, ja fápmu ja gudni
agálašvuhtii
Amen

Gávnna imperatiiva hámiid!

 

Hárjehala imperatiivva Morfa-c:s.

 

Loga eambbo!

Imperatiiva

Imperatiiva ja biehttaleapmi

 

Boahtte ceahkkái: Ceahkki 1.3

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.