1.3: Gáffeboddu GG

1.3: Gáffeboddu

Gáffeboddu – jietnafiilan

gaffadagas

 

Ánne: Buorre iđit!
Ovllá: Ipmel atti!
Ánne: Mus lea varas gáffe. Siđatgo gáfe?
Ovllá: Siđan dieđusge.
Ánne: Dá lea dutnje gohppu!
Ovllá: Giitu! Jugatgo ieš gáfe?
Ánne: Juo, jugan. Siđatgo mielkki dahje lávcca gáffii?
Ovllá: Na, mielkki mun siđan.
Ánne: Juhká go du bargoskihpárge gáfe?
Ovllá: Gal son juhká, jus ii leat deadja.
Ánne: Man guhkki lea din gáfeboddu?
Ovllá: Dat bistá diibmobeali.
Ánne: Siđatgo gáhku dahje keavssa?
Ovllá: Giitu, in siđa.

Bargobihtát:

 

  • Hárjehala ságastallama dassážiigo máhtát dan teavstta haga. (Tren på dialogen til du kan gjennomføre den uten manus.)
  • Oza buot vearbbaid. (Finn alle verb.)

Her kan du lese om verbenes bøyning i presens. Det viktig å trene mye på verbbøyning, da verbet er viktig når man lager setninger.

Lytt og gjenta: borrat-vearba – jietnafiila.  Du finner flere slike lydfiler i menyen øverst.

JA og NEI

På samisk spør man ja/nei spørsmål ved å legge til partikkelen -go etter verbet, og man svarer ‘ja’ og ‘nei’ ved å bøye nektelsesverbet ‘ii’. Hovedverbet står i nektingsform.

  • Siđatgo deaja? (Vil du ha te?) eller Siđat go deaja?
  • Siđan./Juo, siđan./Siđan mon./De siđan (Ja – egentlig ‘så vil jeg’)
  • In siđa. (Nei – egentlig ‘jeg ikke vil’)
bekr nekt bekr nekt bekr nekt
sihtat   boahtit   orrut
mun siđan in siđa mun boađán in boađe mun orun in oro
don siđat it siđa don boađát it boađe don orut it oro
son sihtá ii siđa son boahtá ii boađe son orru ii oro

Se på bøyningene i tabellen:

  • nektingsverbet ‘ii’ bøyes forskjellig for hver person, men er det samme for hvert verb
  • nektingsformen av hovedverbet ‘sihtat’ er den samme for hver person

Slik er bøyningen for ‘leat‘ – å være

  • mun lean – in leat
  • don leat – it leat
  • son lea – ii leat

 Hárjehus “leat

 

I grammatikken kan du lese om nekting.

Verbenes nektingsform er også imperativ (bydeform) for ‘don’.

    Nekting og imperativ – jietnafiilan

 

In čále sámegillii. Jeg skriver ikke på samisk.
Čále sámegillii! Skriv på samisk!
Son ii báze siidii. Hun blir ikke igjen hjemme.
Báze dearvan! “Bli igjen frisk”! Ha det!
In mana dohko. Jeg drar ikke dit.
Mana dearvan! “Dra frisk”! Ha det!

Hvilke av setningene inneholder nektingsform? Hvilke inneholder imperativ?

 

Hárjehus “VerbSg”

 

Hárjehus “mun don son”

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in Gáivuona oahpaheaddji and tagged , . Bookmark the permalink.