6.1: Mun human bártniin GG

6.1: Mun human bártniin

  • Mainna don vuolggát? Mun vuolggán biillain.
  • Maiguin dii vuolgibehtet? Mii vuolgit biillaiguin.
  • Geainna don sártnut? Mun sártnun bártniin.
  • Geaiguin don sártnut? Mun sártnun bártniiguin.

Komitativ erstatter ofte ordet ’med’. Spørreordene er mainna, maiguin, geainna, geaiguin, og da skal svaret være i komitativ.

Likestavelsessubstantiv får svak form + ‘in’ (entall) og + ‘iguin’ (flertall).  ‘-e’ i slutten av ordet  –> ‘-i’.

  • biila – biillain – biillaiguin
  • Ánne – Ánniin
  • girdi – girdiin – girdiiguin (dette ordet har ikke stadieveksling)
  • girji – girjjiin – girjjiiguin
  • peanna – peannain – peannaiguin

Ulikestavelsessubstantiv får sterk form + ‘iin’ (entall) og + ‘iiguin’ (flertall).

  • beana – beatnagiin – beatnagiiguin
  • rieban – riebaniin – riebaniiguin

Kontrakte substantiver får sterk eller ekstra sterk form, + ‘in’ (entall) og + ‘iguin’ (flertall) og diftongforenkling:

  • boazu – bohccuin – bohccuiguin
  • olmmoš – olbmuin – olbmuiguin

Komitativ betegner samvær/fellesskap, redskapet/instrumentet noe utføres med eller måte noe gjøres på, eks.:

  • Mun orun ovttas nuppiin studeanttain.
  • Máhtte vuodjá skohteriin ja mun ges biillain.    
  • Mun goarun mašiinnain.
  • Mánát stohket beatnagiiguin.
  • Sáhtán go koarttain máksit?
  • Galgabeahtti Máhtiin várrogasat vuodjit.    (Du og Máhtte skal kjøre forsiktig.)

Loga grammatihkas komitatiivva birra. Maid pronomenat sáhttet leat komitatiivvas: muinna, duinna, suinna, dainna. Loga grammatihkas maid pronomeniid birra.

 

Hárjehus komitatiiva

 

Mana fas dán siidui: Rumaš, ja ráhkat cealkagiid rumašsániiguin. Geavat komitatiivva. Omd.

  • Čalmmiiguin oainnán.
  • Njuniin havssán.

Ávkkálaš (nyttige) vearbbat: vázzit, viehkat, gullat, borrat, lohkat, čállit, hupmat, geahččat, bargat, seavvit, jurddašit

Hárjehala komitatiivva: Morfa S

 

Loga muitalusa Bárdni ja stállu . Oza buot substantiivvaid ja pronomeniid ja muital kasusa.

 

Boahtte siidui –>

This entry was posted in Gáivuona oahpaheaddji. Bookmark the permalink.