6.3: Jearahallan GG

6.3: Jearahallan

Dál don máhtát buot kásusiid. Go nubbi jearrá, de galggat vástidit rivttes kásusiin.

gii, geat, mii, mat, goabbá – nominatiiva – omd. Mii lea du lávkkas? Mu lávkkas lea stuora ‘girji’.

maid, man, gean, geaid, goappá – akkusatiiva dahje genetiiva – omd. Maid don jugat? Mun jugan ‘deaja’.

gos, mas, geas, geain, goappás – lokatiiva – omd. Geas lea ollu ruhta? ‘Røkkes’ lea.

gosa, masa, geasa, geaidda, goabbái – illatiiva – omd. Goabbái fálat láigolanja? Mun fálan dan ‘niidii’.

mainna, maiguin, geainna, geaiguin – komitatiiva – omd. Geainna don humat? Human ‘etniin’.

manin, geanin – essiiva – omd. Manin gohčodat beatnaga? Gohčodan dan ‘Nástin’.

Loga maid dás jearransániid birra.

Ráhkat 10 jearaldaga jearransániiguin, ja jearahala eará studeanttaid.

Eará jearransánit: manne ~ manin (hvorfor), makkár (hva slags), goas (når), mo (hvordan), galle (hvor mange)

Jorgal sámegillii

 

  1. Hva heter du?
  2. Hvor er du fra?
  3. Hvor bor du?
  4. Hvem bor du sammen med?
  5. Hvor skal du dra nå?
  6. Med hva skal du reise på ferie?
  7. Hva slags bøker har du i veska?
  8. Hvor mange studenter er det i klassen din?
  9. Hvorfor er du her i dag?
  10. Hvordan lærer du samisk?
  11. Hva skal du gjøre i dag?
  12. Hvordan har du det?
Pronomenat leat dehálaččat. Hárjahala sojahit pronomeniid kasusiin Morfain.

 

Hárjehus: pronomenat 1

 

Boahtte siidui –>

 

This entry was posted in Gáivuona oahpaheaddji and tagged . Bookmark the permalink.