Biepmut GG

Biepmut

Borranbeavddis

nominativ – akkusativ

láibi – láibbi brød
láibevajáhas -vajáhasa brødskive
garraláibi -láibbi knekkebrød
vuostá – vuosttá ost
monni / manni – moni / mani egg
vuoivvasmeastu -measttu leverpostei
muorjemeastu -measttu syltetøy
buvru / suohkad – buvrrut /suohkada grøt
suovasluossa -luosa røykalaks
sálteluossa -luosa spekelaks
márfi – márffi pølse
sáltemárfi -márffi spekepølse
vuodja – vuoja smør
guolli – guoli fisk
biergu – bierggu kjøtt
gáhkku – gáhku kake
lákcagáhkku -gáhku bløtkake
šaddu – šattu frukt
sákta – sávtta saft
baste – bastte skje
niibi – niibbi kniv
gáffal – gáffala gaffel
gohppu – gohpu kopp
dallearka – dallearkka tallerken
njoarrat å skjenke
lagadit å bringe nærmere
váibmil glad i (om mat)
gallás mett
  • Bija dállearkkaid beavdái. (Sett tallerkener på bordet!)
  • Mun sáhtán láhčit beavddi. (Jeg kan dekke på bordet.)
  • Njorres munnje deaja. (Skjenk i te til meg.)
  • Lagat munnje láibbi! (Send brødet til meg.)
  • Mun lean nu váibmil varas láibái. (Jeg er så glad i fersk brød.)
  • Leage buorre! (Vær så god!)
  • Dál lean gallás. (Nå er jeg mett.)
  • Giittos eatnat! Giitu biepmu ovddas! (Takk for maten!)
  • Šatta falli! (Vel bekomme!)
This entry was posted in Gáivuona oahpaheaddji and tagged , . Bookmark the permalink.