Category Archives: Gáivuona oahpaheaddji

tekst test

afsdjk afsdklj dfsalkjjlkdsfljkfdsa

Posted in Gáivuona oahpaheaddji, Uncategorized | Comments Off on tekst test

Sámegiela gursa Olmmáivákkis/Samisk kurs i Manndalen

Bures boahtimisttádet sámegiela gursii!

Posted in Gáivuona oahpaheaddji, SAM1031, Uit studeanta | Comments Off on Sámegiela gursa Olmmáivákkis/Samisk kurs i Manndalen

Eallit – sátnelistu GG

Eallit entall – flertall ráidoheargi – -hearggit raiderein guobir – guohpárat klov lottegazza – -gaccat fugleklo čuogus – čohkosat hundemat bađuš – bahtošat stjert boazobeana – -beatnagat reinhund bohccočoarvi – čoarvvit reinhorn dolgi – dolggit fuglefjær elefánta – elefánttat elefant … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Comments Off on Eallit – sátnelistu GG

5.1: Siđat go gáfe? GG

5.1: Siđat go gáfe? Dá lea gáffe. Siđat go gáfe? Mus lea hui buorre girji. Mun áiggun lohkat girjji odne. gáffe og girji i nominativ, gáfe og girjji er i akkusativ fordi det er objekt i setninga. På norsk skiller … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Leave a comment

4.1: Gosa manat dál? GG

4.1: Gosa manat dál? Gosa manat dál? Mun manan Romsii. Masa don bijat girjji? Bijan girjji lávkii. Geasa attát ruđa? Attán ruđa mu oabbái. Goabbái muitalat? Muitalan eadnái. Máhtte manná boasttas rámbuvrii. Mun attán skeaŋkka eadnái. Illativ er kasus som … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Leave a comment

3.1: Gos don orut? GG

3.1: Gos don orut? Gos don orut? Mun orun Romssas. Gos don boađát? Mun boađán Romssas dál. Máhtte lea boasttas. Máhtte er på posten. Máhtte boahtá boasttas. Máhtte kommer fra posten. Mun orun Romssas. Jeg bor i Tromsø. Mun lean … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Leave a comment

2.2: Rumaš GG

2.2: Rumaš/gorut rumašlahttu – rumašlahtut (kroppsdel) oaivi – oaivvit njunni – njunit vuokta – vuovttat čalbmi – čalmmit beallji – bealjit njálbmi – njálmmit oalgi – oalggit čižži – čiččit čoavji – čoavjjit giehta – gieđat suorbma – suorpmat bahta … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged | Leave a comment

2.1: Biktasat ja ivnnit GG

2.1: Biktasat ja ivnnit Makkár biktasat dus leat? Mus leat vilges t-báidi, alit buvssat ja ruškes skuovat. makkár – hva slags    báidi – genser,    buvssat – bukse,    skuovat – sko vilges – hvit, alit – blå, rukses – rød, … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged | Leave a comment

6.1: Mun human bártniin GG

6.1: Mun human bártniin Mainna don vuolggát? Mun vuolggán biillain. Maiguin dii vuolgibehtet? Mii vuolgit biillaiguin. Geainna don sártnut? Mun sártnun bártniin. Geaiguin don sártnut? Mun sártnun bártniiguin. Komitativ erstatter ofte ordet ’med’. Spørreordene er mainna, maiguin, geainna, geaiguin, og da … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Leave a comment

6.2: Mun barggan oahpaheaddjin GG

6.2: Mun barggan oahpaheaddjin Hei. Mu namma lea Tina. Mun barggan universitehtas oahpaheaddjin. Mu buorre ustit Biret maid bargá dáppe. Son bargá kánturbargin. Mun barggan oahpaheaddjin.    Jeg arbeider som lærer. Son atná iežas dáččan.    Han anser seg som nordmann. Mánnán … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged | Leave a comment