Tag Archives: Boradeapmi

Biepmut SÅ

Biepmut Borranbeavddis nominativ – akkusativ láibi – láibbi brød láibevajáhas -vajáhasa brødskive garraláibi -láibbi knekkebrød vuostá – vuosttá ost monni / manni – moni / mani egg vuoivvasmeastu -measttu leverpostei muorjemeastu -measttu syltetøy buvru / suohkad – buvrrut /suohkada grøt … Loga eanet »

Posted in ovddos | Tagged , | Leave a comment

Dollagáttis SÅ

Dollagáttis nominativ – akkusativ   árran – árrana ildsted dolla – dola bål, ild geađgi – geađggi stein suovva – suova røyk muorra – muora ved, tre gáfegievdni – gáfegievnni kaffekjele ákšu – ákšu øks gáfeseahkka – gáfeseahka kaffepose vuoššanmuorra … Loga eanet »

Posted in ovddos | Tagged , | Leave a comment

9.1: Boradeapmi SÅ

9.1: Boradeapmi Gáffádagas Gáffádagas jietnafiilan.   Buorre beaivi! Humat go sámegiela? Binnáš. Maid don siđat? Mun siđan gáfe. Siđatgo borrat maidege? Leat go gáhkut? De leat. Makkár gáhkut dis leat? Mis leat šuhkoládagáhkku ja lákcagáhkku. Mun válddán lákcagáhku. Leage buorre. … Loga eanet »

Posted in ovddos | Tagged , , | Leave a comment

1.3: Gáfeboddu SÅ

1.3: Gáfeboddu Gáfeboddu – jietnafiilan   Ánne: Buorre iđit! Ovllá: Ipmel atti! Ánne: Mus lea varas gáffe. Siđat go gáfe? Ovllá: Siđan dieđusge. Ánne: Dá lea dutnje gohppu! Ovllá: Giitu! Jugat go ieš gáfe? Ánne: Juo, jugan. Siđat go mielkki … Loga eanet »

Posted in ovddos | Tagged , | Leave a comment

9.1: Boradeapmi GG

9.1: Boradeapmi Gáffádagas Gáffádagas jietnafiilan.       Buorre beaivi! Humat go sámegiela? Binnáš. Maid don siđat? Mun siđan gáfe. Siđatgo borrat maidege? Leat go gáhkut? De leat. Makkár gáhkut dis leat? Mis leat šuhkoládagáhkku ja lákcagáhkku. Mun válddán lákcagáhku. … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged , , | Leave a comment

Biepmut GG

Biepmut Borranbeavddis nominativ – akkusativ láibi – láibbi brød láibevajáhas -vajáhasa brødskive garraláibi -láibbi knekkebrød vuostá – vuosttá ost monni / manni – moni / mani egg vuoivvasmeastu -measttu leverpostei muorjemeastu -measttu syltetøy buvru / suohkad – buvrrut /suohkada grøt … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged , | Leave a comment

Dollagáttis GG

Dollagáttis nominativ – akkusativ   árran – árrana ildsted dolla – dola bål, ild geađgi – geađggi stein suovva – suova røyk muorra – muora ved, tre gáfegievdni – gáfegievnni kaffekjele ákšu – ákšu øks gáfeseahkka – gáfeseahka kaffepose vuoššanmuorra … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged , | Leave a comment

1.3: Gáffeboddu GG

1.3: Gáffeboddu Gáffeboddu – jietnafiilan   Ánne: Buorre iđit! Ovllá: Ipmel atti! Ánne: Mus lea varas gáffe. Siđatgo gáfe? Ovllá: Siđan dieđusge. Ánne: Dá lea dutnje gohppu! Ovllá: Giitu! Jugatgo ieš gáfe? Ánne: Juo, jugan. Siđatgo mielkki dahje lávcca gáffii? … Loga eanet »

Posted in Gáivuona oahpaheaddji | Tagged , | Leave a comment

Dollagáttis HU

Dollagáttis nominatiivi – genetiivi-akkusatiivi   árran – árrana tulisija dolla – dola tuli geađgi – geađggi kivi suovva – suova savu muorra – muora puu gáfegievdni – gáfegievnni kahvipannu ákšu – ákšu kirves gáfeseahkka – gáfeseahka kahvinsuodatinpussi vuoššanmuorra / goaŋku … Loga eanet »

Posted in Suopma | Tagged , | Leave a comment

Biepmut HU

Biepmut Borranbeavddis nominatiivi – genetiiivi-akkusatiivi láibi – láibbi leipä láibevajáhas -vajáhasa leipäviipale garraláibi -láibbi näkkileipä vuostá – vuosttá juusto monni / manni – moni / mani muna vuoivvasmeastu -measttu maksapasteija muorjemeastu -measttu hillo buvru / suohkad – buvrrut /suohkada puuro … Loga eanet »

Posted in Suopma | Tagged , | Leave a comment